سالمندی و سلامت

ageing and health

شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 2012(سالمندی و سلامت)

یکی میگوید جمعیت سالمندان ایران ۸٪ وحدود ۵/۵ میلیون نفر است ............. مقام دیگری میگوید از جمعيت 70 ميليون و 472 هزار نفري ايران، 5 ميليون و 120 هزار سالمند هستند، يعني 27/7 درصد جمعيت كشور ............. رييس اداره سالمندان وزارت بهداشت گفته اند که 80 درصد سالمندان در كشورهاي در حال توسعه زندگي مي‌كنند اما به هرحال هنوز نتایج سرشماری اخیر اعلام نشده و قطعآ رشد جمعیت سالمندی کشور بیش از برآوردهای آماری اینروزها خواهد بود ...........

البته در میزان جمعیت سالمندان ایران هرچه قدر اختلاف داریم ٬ در روند رو به رشد آن اختلافی نیست و تمامی مطالعات نشان دهنده پیرشدن جمعیت کشور است. ظاهرآ ترکیب جمعیتی كل دنيا به سمت پير شدن مي‌رود و همچنان نیز ميزان سالمندان رو به افزايش است.

باید توجه نمود که پدیدهء سالمندي ذاتآ مشكل یا نقطه ضعفی محسوب نمیشود ؛ حتی در كشورهاي توسعه يافته وجود سالمندان را نشانه‌اي از توجه نظام اجتماعی مربوطه به : واكسيناسيون به موقع ، تشخيص درست ، درمان و كنترل بيماري‌ها ، توجه به مادر، نوزادان و كودك و.... هم مي‌دانند. لذا این یک موفقیت برای جامعه جهانی و از جمله کشور ما خواهد بود . ولیکن آنچه تهدید است مواجههء بدون برنامه با این موج جمعیتی است .

اگر افزايش جمعیت سالمندي در كشورهاي پيشرفته طي 100 تا 200 سال اتفاق افتاده است ٬ در كشورهاي در حال توسعه از جمله ايران اين سير در 30 تا 40 سال رخ میدهد.

مثلآ :کشوری اروپایی همچون فرانسه هفت درصد سالمند دارد که طی یکصد و بیست سال باید این رقم به چهارده درصد برسید و این درحالیست که ایران با امکانات محدود خود ٬ تنها بیست و پنج سال فرصت دارد که پذیرایی جمعیت دو تا سه برابری سالمندان باشد .

سال 55 تعداد سالمندان كشور يك ميليون و 700 هزار نفر بود ولي اين ميزان در سال 85 حدود 5 ميليون و 100 هزار نفر برآورد شد و پيش‌بيني مي‌شود جمعيت سالمند ايران در سال 2050 ميلادي به 25 ميليون نفر بالغ شود كه حدود يك چهارم جمعيت آن زمان است.

براساس ارزيابي كه WHO از كل دنيا داشته است ٬ سن سالمندي درايران 60 سال محسوب مي شود.

آخرین آمارهای منتشر شده نشان مي‌دهد كه حدود 7 درصد سالمندان كشور به تنهايي زندگي مي‌كنند، 30 درصد با فرزندان و 70 درصد با همسر و فرزندانشان زندگي مي‌كنند اما ميزان زندگي به تنهایی ٬ در بين زنان سالمند 8/12 درصد و در بين مردان سالمند 8/2 درصد است. براین اساس ٬ حدود 6/63 درصد سالمندان ایرانی در شهرها و 4/35 درصد در روستاها ساكن هستند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 15:15  توسط محمد عباس یزدی  |